Literární tvorba
Píšu, co mě naučili držet pero v ruce...
Sága Meč & Vášeň
Fantasy ságu Meč & Vášeň jsem začala psát po vzoru subžánrů Meč&Magie či Meč&Sandál už před mnoha lety a stále na ní pracuju. Jednotlivé díly jsem posílala do literární soutěže Cena Karla Čapka. Za velký úspěch považuji 2. místo v této soutěži, které jsem získala v roce 2012 za novelu s názvem "Kisandir".
Tato sága má v tuto chvíli již 6 dílů a chystám další. Příběh královské rodiny, nadané zvláštními "dary", se odehrává ve fiktivní zemi Ranavala, jakési směsici ranného středověku, kterou se snaží dobýt dravý národ přicházející ze severního moře, inspirovaný jak tureckými, tak i římskými, vikingskými a dalšími dobyvačnými národy z naší historie. Spravedlivě v nich dávám prostor jak mužským, tak ženským postavám. Bojové scény jako červená stuha lemuje romantická linie, a tak se domnívám, že sága by mohla zajímat spíše čtenářky. Rukopis jsem zatím žádnému nakladatelství nenabídla, protože v něm ještě plánuji nějaké úpravy. Také by mně nejprve zajímal názor nějakých betačtenářek, ale momentálně žádné kolem sebe nemám, protože teď žiju v jiné zemi a nikdo v mém okolí nehovoří (ani nečte) česky.
Povídky
Občas napíšu nějaké povídky, hlavně je posílám do soutěže Cena Karla Čapka. Jedna mi vyšla taky knižně - Labutí kámen, a to v antologii Žena s labutí. K jejímu napsání mně inspirovala návštěva kouzelného zámku Neuschwanstein. Ona historie kolem Ludvíka II. Bavorského je vůbec zamotaná a svádí ke spoustě konspiračních teorií. Snad nevadí, když tentokrát zvítězila romantická linka, v níž se ale odráží tragika nenaplněné lásky. Pokud si povídku chcete přečíst, můžete tak učinit zde: https://efortna.cz/emma-surdu-labuti-kamen/
Romantická nit se vine také povídkou Jelena a Ledový drak, pokoušející se o spekulativní náhled skytské historie. Napadlo mě to, když mi babička vyprávěla jednu starou rumunskou pověst. Vypadá to trochu jako pohádka, ale není. Velkého ohnivého draka, který ničí jinak prosperující království, má za úkol porazit mladý čaroděj Vixan, jehož za tímto účelem probudila princezna Ileana z ledu. Do toho ho zaklela Jaga Bura, aby se pomstila jeho otci Matiasovi. Mladík se však probudil po dlouhých letech uvěznění v ledové rakvi do jiné doby, skoro nikdo neumí jeho jazyk a král Armin, Ileanin otec, vůbec nemá tak pevnou pozici, jak si myslel. Pomsta hamižných velmožů na sebe nenechá dlouho čekat.
Na mnohem temnější notu brnká krátká povídka Mesiáš, v níž nevinnou dívku, adeptku na čarodějku, znásilní neurvalý voják dobyvačného vojska a bezděky tím naplní dávnou kletbu a přivodí na celý svět zkázu. Poslední povídka, kterou jsem napsala pro letošní CKČ, je laděná humorně spíš jako literární anekdota. Inspiroval mě pro ni můj kamarád Sergiu, který je designérem počítačových her. A to, co mi vyprávěl, bylo tak neuvěřitelné, že mě to nenechalo chladnou. Povídka se odehrává v blízké budoucnosti, takže je maličko sci-fi. Hlavní hrdina Štěpán a jeho kolega Filip ze start-upové firmy v povídce spouštějí závěrečný text nové počítačové hry, která dokáže hráče s pomocí gamavln přenést do světa Středozemě. Kámenem úrazu se však stanou vstupní data, jelikož do "zdrojáku" byly zahrnuty nejen původní texty J. R. R. Tolkiena, ale také filmové adaptace a fanfikce. A Štěpán se během tří zkušebních "skoků" nestačí divit... No tak, uvidíme, jak povídka dopadne, zda se najdou porotci, kterým se bude líbit, když si někdo dělá legraci sám ze sebe :-)
Sauronova nevěsta
Asi zatím mým největším počinem je román Sauronova nevěsta. Je to trochu retelling a hlavně fanfiction. Nejsem členkou žádného fandomu, ale svět Středozemě upřímně miluju. A to přesto, že mi v něm pár věcí nesedělo. Tak jsem se pokusila o vyprávění známého příběhu z trochu jiné perspektivy. Přesněji z ženské perspektivy. Hlavní hrdinou je Frodina, mladá dívka, která žije na Větrovském dvoře, kde se stará o koně. Čirou náhodou se ocitne na Větrově, kde potká podivnou trojici - čaroděje, trpaslíka a elfa. Když v úkrytu poslouchá, o čem se baví, skutálí se jí k nohám prstýnek. A dál to už znáte... Jenže co když to bylo trochu jinak? Zkuste tuhle genderově pojatou alternativu Pána prstenů a vydejte se znovu na cestu s Prstenem do Mordoru. Sice se trochu změnila trasa a obejdeme se bez Gluma, ale Sauron bude i tak poražen. Zkusila jsem také načrtnout, jak se dařilo Sjednocenému království poté, co se Aragorn stane králem. A že to žádná procházka růžovým sadem nebude...
Co plánuju?
Časem mám v plánu zkusit si nějaký pořádný retelling, ale zatím hledám vhodný námět. Většinou to bývají pohádky, oblíbená je třeba Popelka, to je jeden z nejčastějších retellingů. Povedený je například ten od Marissy Meyerové nebo Nevlastní sestra Jennifer Donnellyové. Pohádky jsou vůbec vděčná inspirace, ať už je to Šípková Růženka (Spící Beatrice od Júlie Matulové, Zakletá Orsona Scotta Carda, Spáčka a vřeteno Neila Gaimana), Sněhurka (Otrávená od Jennifer Donnellyové, Stínová královna C. J. Redwinové) nebo Roztrhané střevíce z dílny bratří Grimmů (Dům soli a smutku od Erin A. Craigové). Ale vím, že to nejsou jenom pohádky, ale i nejrůznější pověsti (třeba Robin Hood) a že se dost přepisuje i Alenka a Jana Eyrová (Šepotání A.Q. Howarda, Má chudinka od Jane od Cynthie Handové). Měli byste tip, co byste chtěli číst v novém (a pokud možno i překvapivém) hávu?